לא בטוחים אם לכל אחד מהעובדים שלכם יש קרן פנסיה? כדאי לבדוק את זה

חיסכון לפנסיה הוא אחד הנושאים הכלכליים החשובים ביותר בחיים, כי הוא הביטחון הכלכלי שלנו ושל העובדים שלנו לגיל פרישה שבו לא נהיה יותר עובדים פעילים. לכן, אם אתם לא בטוחים אם לכל אחד מהעובדים שלכם יש קרן פנסיה, כדאי לכם לבדוק את זה. במאמר זה, תוכלו ללמוד על חשיבות הפנסיה לעובד ולחברה, סוגי הפנסיות השונות ואיך אתם יכולים לוודא שכל העובדים שלכם מכוסים!

מהי פנסיה ומהי החשיבות שלה לעובדים?

פנסיה היא ביטוח שמאפשר לאנשים להמשיך ולהתפרנס אחרי שהם כבר לא עובדים. בישראל, הגיל הרגיל לפרישה לפנסיה הוא 67, אבל אפשר גם לפרוש מוקדם יותר או מאוחר יותר, וחשוב לחסוך לפנסיה הרבה לפני הפרישה מהעבודה. לעובדים, החיסכון לפנסיה מספק ביטחון כלכלי כדי שהם יוכלו להמשיך לחיות בכבוד אחרי שהם כבר לא עובדים יותר, כי הפרישה היא תקופה חשובה בחיים, אבל היא יכולה להיות גם תקופה מאתגרת מבחינה כלכלית. קרן הפנסיה יכולה לעזור לעובדים להתמודד עם אתגרים כלכליים אלה באמצעות מתן הכנסה קבועה לאחר הפרישה.

מהי חשיבות הפנסיה לחברה המעסיקה?

עובדים מחפשים עבודה שבה הם מרגישים שרואים בהם ובטובתם. קרן פנסיה היא דרך מצוינת להראות לעובדים שלכם שאתם דואגים להם, מה שיכול לעזור לכם למשוך עובדים איכותיים יותר ולהפחית את התחלופה בעובדים. אבל, חשוב אפילו יותר, על פי החוק, כל מעסיק בישראל חייב להפריש לעובדיו הפרשות לפנסיה. ההפרשות נקבעות לפי שכר העובד, וגם לפי סוג ההעסקה שלו.

אילו סוגי פנסיות יש לעובדים?

במדינת ישראל, עובדים שכירים זכאים להפרשות פנסיה חובה בשיעור של 12.5% מהשכר. הפרשות אלה מופרשות בחלקים כמעט שווים מהעובד ומהמעסיק. בנוסף להפרשות החוקיות, מעסיקים רבים מציעים לעובדיהם תוכניות חיסכון לפנסיה נוספות שנועדו להבטיח לעובדים הכנסה חודשית קבועה לאחר פרישה. הינה שלושת הסוגים העיקריים של תוכניות החיסכון לפנסיה:

  • קרן פנסיה: קרן פנסיה, או כיסוי ביטוחי, היא תוכנית פנסיונית שבה הכספים מושקעים במגוון אפיקי השקעה, כגון מניות, אג"ח, קרנות נאמנות ועוד. הקצבה החודשית המשולמת מהקרן תלויה בקרן הפנסיה שבה מבוטח העובד, בדמי הניהול ובתשואות שהשיגה הקרן.
  • קופת גמל: קופת גמל היא תוכנית פנסיונית שבה הכספים מושקעים בעיקר במניות ובאג"ח. הקצבה החודשית המשולמת מקופת הגמל תלויה בתשואות שהשיגה קופת הגמל.
  • ביטוח מנהלים: ביטוח מנהלים הוא תוכנית פנסיונית שבה הכספים מושקעים לפי החלטת העובד. הקצבה החודשית המשולמת מביטוח המנהלים תלויה בתשואות שהשיגה ההשקעה.

איך לוודא שיש לכולם קרן פנסיה?

בעלי חברות יכולים לעשות כמה דברים כדי לוודא שלכל אחד מעובדיהם יש חיסכון לפנסיה. הינה כמה דברים שאתם יכולים לעשות:

  • דברו עם העובדים על חשיבות החיסכון לפנסיה: הרבה אנשים לא מבינים את חשיבות החיסכון לפנסיה. הם חושבים שהם יכולים לחיות מהפנסיה של המדינה או שהם יכולים להמשיך לעבוד עד גיל מאוחר, מה שלא תמיד אפשרי, ולכן חשוב שהעובדים יבינו את חשיבות החיסכון לפנסיה. כבעלי החברה, אתם יכולים לדבר עם העובדים על חשיבות החיסכון לפנסיה במפגשי עובדים או באמצעות תוכניות חינוך פיננסי. אתם יכולים גם לספק לעובדים מידע על התוכניות השונות לחיסכון לפנסיה שזמינות להם.
  • הציעו לעובדים תוכניות חיסכון לפנסיה: החוק הישראלי מחייב חברות להפריש לעובדים שלהן כספים לפנסיה. ההפרשות האלה הן דרך טובה להתחיל, אבל הן לא מספיקות. העובדים צריכים לחסוך יותר כדי להבטיח להם פרישה נוחה. חברות יכולות לעודד את העובדים לחסוך יותר לפנסיה באמצעות הצעת תוכניות חיסכון לפנסיה נוספות. תוכניות אלה יכולות להיות מבוססות על השתתפות עובדים או שהן יכולות להיות מבוססות על השתתפות מעסיק.
  • עודדו את העובדים לחסוך לפנסיה: בנוסף לתוכניות חיסכון לפנסיה, חברות יכולות לעודד את העובדים לחסוך לפנסיה באמצעות תוכניות תמריצים. תוכניות תמריצים יכולות להיות הגדלת שכר, מתנות או הטבות אחרות. תוכניות תמריצים יכולות להיות דרך יעילה לעודד את העובדים לחסוך לפנסיה, במיוחד אם העובדים רואים את החיסכון לפנסיה כמטרה ברת השגה.

לסיכום

קרן פנסיה היא כיסוי ביטוחי שמבטיח לעובדים תשלום חודשי לאחר פרישתם לגמלאות, היא אחד הנכסים החשובים ביותר שיש לעובדים, והיא יכולה להשפיע משמעותית על איכות חייהם לאחר הפרישה. אם אתם לא בטוחים אם לכל אחד מהעובדים שלכם יש קרן פנסיה, כדאי לכם לבדוק זאת. אתם יכולים לעשות זאת בעזרת פנייה לעובדים עצמם או לחברת הביטוח שמנהלת את קרן הפנסיה שלהם.

נגישות
גלילה לראש העמוד