פתיחת עסק באירופה

עבור רבים המחשבה על פתיחת עסק באירופה נשמעת מבטיחה ומאוד כלכלית, אך כיאה לתחום העסקים, מראש יש לדעת שההצלחה תלויה בשורה ארוכה של משתנים, כגון מיקום, קשרים, קונספט, עלויות וכמובן יכולת ניהולית. אי לכך אם גם לכם יש חלום כלכלי מעבר לים, ראשית יש לבחון באיזו מדינה הכי נכון לפעול והאם עומדים לרשותכם הכלים הנחוצים – כגון אשרת עבודה, או לחלופין אזרחות אירופאית.

עסק באירופה

אזרחות אירופאית

אנשים רבים שמתחילים להריץ את היתכנות הקונספט העסקי מעבר לים, מהר מאוד מבינים שהמכשול העיקרי שעומד מולם הנו אשרת עבודה, ועל כן הם מתחילים לבחון האם ביכולתם לחבור אל האיחוד האירופאי. גם מי שרק מעט בקיא בתחום יודע לומר שכל מדינה מציבה תנאי קבלה שונים, אך פורטוגל ידועה כאחת המדינות שתנאי הקבלה שלה נחשבים כיחסית פשוטים, ועל כן גם אם ישנו רק סיכוי קטן שהשורשים המשפחתיים שלכם מגיעים מפורטוגל, הרי שמומלץ ביותר לבחון זאת, ולו באמצעות מעבר על רשימת שמות משפחה הזכאים לדרכון פורטוגלי. בהנחה ושם המשפחה אכן מופיע ברשימה, רוב הסיכויים לטובתכם.

צעד ראשון

הצטרפות לאיחוד האירופאי מהווה צעד ראשון, ועל כן אם מוצאים שהסיכויים לטובתכם, חברו לחברה מקצועית, או לעו"ד שבקיא בתחום, ואפשרו לגוף המקצועי ללוות אתכם בדרך להשגת דרכון אירופאי, שבין היתר אינו רק מתיר לבצע עסקים באירופה, אלא גם מעניק הטבות מס ומכס, מאפשר ללמוד במוסדות מובילים באופן מסובסד, לנוע באופן חופשי בכל רחבי האיחוד, לגור כחוק באירופה, לקבל ויזה ביתר קלות גם עבור מדינות אירופאיות שאינן חלק מהאיחוד ועוד, כך שיעד זה עשוי לתמוך בהקמת העסק במגוון מוקדים חשובים.

קבלת עזרה מקצועית

לאחר שסוגרים את הפינה בכול הנוגע לאשרת עבודה, יש לבחון אלו הליכים בירוקרטים נוספים מחכים בתחום המיסוי, אגרות רישוי, רישום העסק וכדומה. מכאן שאם נדבכים אלו עשויים להרתיע אדם שמבקש להקים עסק בארץ, הרי שניתן לתאר עד כמה הם עשויים לאתגר כאשר השפה זרה ונמצאים רחוק מהבית. אי לכך הרבה פעמים מומלץ לפנות לחברות שמתמחות בייעוץ עסקי באירופה, כך שמראש ניתן לבנות תשתית איתנה, להימנע מאתגרים ולמנף את הצלחת העסק באמצעות בקרה שוטפת, מנוסה ועניינית. עוד נציין, שבאמצעות עזרה מקצועית ניתן לבצע את מרב הסידורים מהארץ – מבלי לשלם על כרטיסי טיסה ומבלי לאבד את היתרון של המגרש הביתי.

מיסים

חשוב לדעת שאדם שמקים עסק באירופה מחויב פעמיים במס – הן בארץ והן בחו"ל, וזאת למרות שורת אמנות שייעודן למנוע את התשלום הכפול, משמע יש להיות מודעים לסוגיה ולהבין כיצד היא משפיעה על רווחיות המשוואה. כמו כן, עבור מגוון מקרים שווה לנהל את העסק המקומי באמצעות חברה זרה שיושבת בחו"ל, ולו מטעמי מיסוי (אירופה ידועה בשלל הקלות בשיעורי המס ואף עשויה להעניק פטור מלא). כך נכון הדבר כאשר עובדים בייבוא וייצוא ומבקשים להקים שלוחה עסקית במדינה מולה מנהלים סחר, כאשר קהל היעד יושב בחו"ל, כאשר הפעילות העסקית אינה מותרת בארץ (אך כן בחו"ל) וכאשר מבקשים להגן על חיסיון המשקיעים.

 

מבקשים לדעת איזו ארץ הכי מסבירה פנים לעסקים חדשים? רשמו מולכם את הרשימה הבאה: סינגפור, קנדה, ארה"ב, מלזיה, דנמרק, בריטניה, נורבגיה, גיאורגיה ובראש הרשימה הבליטו את ניו זילנד – כולן מציעות תשתית מאורגנת ומתחשבות, גם עבור יזמים שמגיעים מעבר לים. מה נותר? לבחון התאמה של קהל יעד, מזג אוויר, הטבות, עלויות, רמת חיים ועוד. נשארו שאלות? סביר להניח, רגע לפני שאורזים ועולים על מטוס, עוצרים לקבל ייעוץ מקצועי. בהצלחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד