יוצאי ממר"ם: איזה יתרונות יש להם בשוק התעסוקה?

ממר"ם היא כידוע יחידה מיוחדת מאוד ויוקרתית. אך מעבר לשירות המעניין כשלעצמו, יש לשירות ביחידה זו גם השלכות משמעותיות באזרחות, לאחר השחרור מהצבא. אילו יתרונות יש לכך בשוק התעסוקה? זו היא סקירה שתסביר ותרחיב.

יחידה מיוחדת, לחובבי טכנולוגיה

במקור, ממר"ם הייתה יחידת המחשב הראשונה של צה"ל. כיום, היא בין יחידות הטכנולוגיה הבולטות ביותר. זו היא יחידה של "אגף התקשוב וההגנה בסב"ר" ("סביבת הרשת"). בוגרי ובוגרות היחידה הזאת משתלבים לאחר שירותם הצבאי באופן בולט במיוחד בעולם הטכנולוגיה הישראלי. התפקידים בממר"ם מגוונים מאוד והם כוללים בין השאר מנהלי תשתיות מערכות מחשב, מפעילי מערכות וטכנאים, בודקי תוכנה, תוכניתנים, מפתחי לומדה, אנליסטים למידע מבצעי, מנהלי חוות שרתים, מפתחי ממשקי משתמש, אחראי הטמעת מערכות ונתמ"מ (DevOps). מי שמתעניינים באבטחה (“סייבר") ימצאו בממר"ם מקצועות כגון מגיני סייבר, מיישמי הגנה בסייבר, חוקרי ומפתחי מערכות הגנתיות (חממ"ה) ומגיני ספקטרום.

היתרונות בשוק התעסוקה

יוצאי ממר"ם אשר משתלבים בשוק התעסוקה האזרחי, נהנים מכמה יתרונות:

 • מוניטין – עצם השירות ביחידה זו, פירושו שהם כבר עברו מיון קפדני מהיבטים שונים. מדובר גם על קבלה ליחידה וגם על ההתמדה בשירות בה והשירות בהצלחה. כל אלה, מעידים עבור מעסיק פוטנציאלי בהייטק, שיש לכם התאמה בסיסית גבוהה לתחום זה.
 • ידע משמעותי – הצבא מעביר קורסים שונים והחיילים שעוברים אותם וגם מעסיקיהם העתידיים, נהנים מכך.
 • ניסיון – לא פחות חשובה, העובדה שבמשך השירות הצבאי נצבר ניסיון עבודה מעשי רב. זאת, לעתים כולל כמה שנות שירות בקבע.
 • התמחות – ממר"ם הוא כאמור מקום, שבו ישנם מומחים בהיקף רחב של מקצועות. השירות ביחידה זו מביא אותם לאזרחות עם ידע וגם ניסיון, ספציפית באותם תחומים מיוחדים.
 • חסכון בזמן וכסףחיילים משוחררים רבים, מוצאים עצמם מתחילים הכל מחדש. הם עובדים בכדי לממן לימודים, במטרה להיכנס לתחום מקצועי חדש. כל זאת, גוזל לא מעט זמן וכסף. לעומתם, יוצאי הממר"ם הם בין החיילים שעברו הכשירות מקצועיות וצברו ניסיון, אשר מקלים מאוד מבחינה זו.

 

 

חשיבות המיונים ליחידה

חשוב להדגיש, שהמיונים ליחידה זו הם מיונים קפדניים מאוד. זימון למיונים נשלח אל מי שתיעדפו גבוה בשאלון ההעדפות, את אשכול מקצועות המחשב. בכל מקרה, יש את דרישות הקבלה הבסיסיות שכוללות דפ"ר 60 ומעלה. פרופיל 72 ומעלה עם 10 יחידות לימודי מחשבים, מאפשר להתקבל לתפקידים ייחודיים ביחידה. בוגרי לימודים בשנת י"ג יוכלו להשתלב גם בתפקידי תוכניתנים ומיישמי ERP. הקבלה לממר"ם ומושפעת גם מתוצאות המיונים בצו הראשון ויום המא"ה (מיון איתור והתאמה). קחו בחשבון, שיש בממר"ם תפקידים שדורשים מעבר קורס קדם צבאי (קד"צ) וחלקם דורש חתימת קבע. תהליך המיונים עצמו מורכב והוא בודק היבטים רבים באישיות. זאת, כולל יצירתיות, למידה מהירה ואינטראקציה טובה בעבודה בצוות. מבוצעת סדרת מבחנים דרך האינטרנט, על פני כחמש שעות, אשר כוללת בין השאר את המבחנים הבאים:

 • "מבחן להב" – מבחן שמאתגר הבנה לוגית, של קטעי קוד ותרשימי זרימה.
 • מבחן חשיבה כללית – השלמת צורות חסרות בסדרות של צורות.
 • מבחן חשיבה לוגית – עוסק באופנים שונים, בבדיקת יכולת הבנת מערכות מורכבות וביכולת למידה.
 • מבחן הבנת תהליכים – מבחן חשוב במיוחד למיון עבור תפקידי תכנות. במסגרתו מקבלים תרשימי זרימה מורכבים ונדרשים לענות על שאלות לגביהם.
 • מבחן אנגלית – מבחן מיומנות באנגלית, אשר כולל קריאת טקסטים ומענה לשאלות לגביהם.
 • מבחן אישיות – מבחן שמיועד להעריך את אישיותכם, בפורמט של שאלות אמריקאיות.

לסיכום

גם שירות מעניין ומספק וגם נקודת פתיחה מצוינת לאזרחות – ממר"ם היא בהחלט יחידה אטרקטיבית לשרת בה.

נגישות
גלילה לראש העמוד