בעל עסק: איך תתכונן לקראת חזרה של עובדים לעבודה אחרי משבר הקורונה?

בעל עסק: איך תתכונן לקראת חזרה של עובדים לעבודה אחרי משבר הקורונה?

משבר הקורונה לימד אותנו שיעור חשוב בהתייעלות. פתאום מתבהר שניתן לעבוד מהבית ואף הנתונים מלמדים שעבודה מהבית מאוד פרודוקטיבית, אם כי העובדים עומדים היטב ביעדים, ואם כי בית העסק זוכה לחסוך לא מעט (ולו כי כבר אין צורך לשלם נסיעות ואין צורך לשלם עם ניקיון המשרד). עם זאת, אין זה סוד שכולנו מחכים ליום שבו נחזור לשגרה, ועל כן עד שזה יקרה, נותר רק להתארגן, כך שברגע האמת נהיה מוכנים והרבה יותר יעילים.

העובדים שלא הכרתם – מהווים עוגן

ברמה האישית יש להיות ערוכים לקבל עובדים קצת שונים מאלו ששחררתם הביתה לפני בעל עסק-איך תתכונן לקראת חזרה של עובדים לעבודה אחרי משבר הקורונהכמה חודשים, וזאת כי מאוד ייתכן שחלקם נכנסו לקשיים כספיים, חוו קשיים משפחתיים וכדומה. אי לכך עליכם כמעסיקים להיות ערניים ואף אמפתיים. עליכם להציב את בית העסק כמקור חוזק – הן מבחינת פרנסה והן מבחינת תמיכה, כך שהעובד ייתן את כל כולו לטובת העסק ובו זמנית יידע שאם יש בעיה, בית העסק מהווה עבורו עוגן – יעניק עזרה. שנדגים? אם עובד מגלה סימני חרדה או פעולות טקסיות שאינן הגיוניות, תחשפו בפניו מגוון טיפולי נפש קצרים וממוקדים, ולו באמצעות טיפול בהפרעת  OCDשמתמקד בשיטת CBT.

משנים גישה – דורשים יותר

כפי שהקדמנו וציינו, הקורונה לימדה אותנו כמה דברים, ובין היתר היא חלחלה לתודעה שלנו מיהם עובדים חיוניים יותר ומיהם עובדים חיוניים פחות, ולו מבחינת ההגדרה הפנימית של בית העסק. מכאן שכל אותם עובדים שמיהרתם לפטר ראשונים, הם אותם עובדים שעתה חובת ההוכחה חלה עליהם. על העובדים האלו לתת יותר מעצמם, ועליכם המעסיקים להתוות להם את הדרך – לסייע להם להבין היכן הם יכולים לתרום יותר וכמובן להעניק להם תנאים תומכים, כך שגם מכם המעסיקים נדרשת יותר השקעה, אם כי מדובר בהשקעה מניבה.

לפי שעה או לפי תפוקה

עד היום מעסיקים הגדירו משכורת פר שעת עבודה, אך כיום כאשר לא מעט עברו לעבוד מהבית, רבים מהמעסיקים החלו לשלם לעובדים בהתאם לעמידה ביעדים, שיטה שבתחום ההיי טק מוכיחה את עצמה לאורך שנים. מכאן שאולי שיטה זו אינה נכונה עבור העסק שלכם, אך היא כן מהווה פרמטר שראוי להתייחסות, במיוחד  כשעומדים להגדיר מחדש נתוני שכר.

מתניעים לאט

לבסוף נציין שלצד ההיערכות לחזרת העובדים, גם יש להיערך לחזרתה של העבודה, וכפי שעסקים רבים צופים, ייקח זמן עד שהיקף העבודה יחזור להיות מה שהיה. מסקנה? עוד עתה יש להתחיל להעריך היקף עבודה ואלו עובדים באמת נחוצים בחזרה, כאשר במקביל רצוי לשקול שינוי במהות של בית העסק, וזאת כי מאוד ייתכן שבכדי להגדיל את נפח העבודה תאלצו לערוך כמה שינויים מבפנים. נשמע מרתיע? נשמע כמו הזדמנות לרענן ולייעל את העסק – בהצלחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד