חולמים לעסוק בשמאות מקרקעין? כך תעשו

עם כל הדברים השליליים שהביא עימו משבר הקורונה העולמי ב-2019, חייבים גם לזקוף לזכותו את כל הדברים הטובים והחיוביים, שאחד מהם הוא שינוי תפיסתי של רבים לגבי מושג העבודה והקריירה, ואיזה מקום הן לוקחות בחיים של כולנו. נראה כי רבים מאיתנו מבינים שעבודה במשך שעות ארוכות רחוק מהבית בשכר נמוך, זה דבר לא אידיאלי בלשון המעטה והחיפוש אחר משרות רווחיות, מעניינות וכאלו בעלות אופי מרווח ודינאמי יותר רק הולך וגובר ככל שעובר הזמן. מתוך כך, נראה כי מקצוע השמאות, ובפרט שמאות מקרקעין, הפך בשנים האחרונות לאחד הדברים החמים ביותר באופן כללי ובפרט בתחום הנדל"ן. אם אין לכם מושג עדיין על מה מדובר, אנחנו רוצים להסביר בדיוק איך אפשר להתחיל לעבוד בתור שמאי מקרקעין, מה בדיוק אומר התפקיד הזה ולמה הוא כל כך נחשב בעידן שלנו.

איך להיות שמאי מקרקעין?

ובכן, לפני שנספר בדיוק מה זה שמאי מקרקעין ולמה זה מקצוע כל כך מומלץ, בואו ננסה להבין איך בגלל אפשר להגיע לתפקיד הזה. האמת היא, שזה ממש לא מסובך כמו שהרבה אנשים חושבים. כדי להיות שמאי מקרקעין כל מה שצריך זה לעבור בהצלחה בחינת הסמכה שמאפשרת לעסוק במקצוע באופן חוקי. לא, אנחנו לא אומרים שהיא בחינה קלה ושיש להקל בה ראש, אבל בשורה התחתונה מי שבאמת חולם לעבוד במקצוע, יוכל ללמוד ולהצליח לעבור את הבחינה. מה שכן, כדי למנוע בזבוז של זמן יקר וכסף, מומלץ תמיד ללמוד בבתי הספר המובילים בישראל בתחום כמו מכללת פסגות, אחד מבתי הספר הטובים בישראל למקצועות הנדל"ן. לימודים במוסדות המובילים יאפשרו לכם מעבר מהיר יחסית של הבחינות ויחסכו לכם הוצאות כספיות מיותרות.

 

מיהו שמאי המקרקעין ומה הוא עושה?

בהגדרה היבשה ביותר, שמאי מקרקעין הוא בעל מקצוע שהתפקיד שלו הוא להעריך שווי של נכס מסוים, בין אם מדובר על דירה, בית פרטי, מגרש, חלקה וכן הלאה. מתוך כך, השמאי הוא איש מפתח בכל עסקת נדל"ן כמעט, ונדיר שישנה עסקה שבה לא נדרשים השירותים המקצועיים שלו. הנה כמה דוגמאות לעבודות של שמאי מקרקעין:

הערכת שווי נכס:

תפקיד נפוץ ביותר של שמאי מקרקעין. השמאי צריך להגיע לעסק מסוים לפני מכירה ולהעריך את השווי שלו. לעיתים השירותים שלו נדרשים על ידי הקונים שרוצים לדעת אם הצעה מסוימת שקיבלו היא אכן הוגנת ואם יש מקום למשא ומתן, על ידי המוכרים שלא יודעים באיזה מחיר לפרסם את הנכס, או על ידי הבנק כדי לדעת אם לתת מימון מסוים או לא.

תמ"א 38:

בפרויקטים של תמ"א 38 והתחדשות עירונית, שמאי המקרקעין נדרש כדי לבחון את ההצעה של הקבלן ולראות האם היא משתלמת ונכונה עבור הדיירים.

חוות דעת משפטית:

פעמים רבות שמאי המקרקעין נדרש כדי לתת חוות דעת משפטית באשר לשווי של נכנס כלשהו כאשר ישנו סכסוך משפטי לגביו.

למה זה כל כך משתלם?

פעולת הערכת שווי נכס, על אף שהיא מקצועית ומקיפה, היא קצרה והסכומים שגובים עליה הם גבוהים, ולכן זהו מקצוע רווחי במיוחד. להלן כמה דוגמאות: הערכת שווי דירה: 2000-5000 ₪, הערכת ירידת ערך של נכס: 2500-5000 ₪, הערכת שווי קרקע לבניית בניין מגורים: 6000-15000 ₪.

לסיכום

מדובר במקצוע רווחי, מעניין ומשתלם בהחלט. אם תרצו לעסוק בזה זה בהחלט משהו שתוכלו לעשות דרך לימודים מקצועיים בתחום. הרבה בהצלחה!

נגישות
גלילה לראש העמוד