עסקים קטנים ובינוניים יכולים להתגבר על משבר הקורונה?

עסקים קטנים ובינוניים יכולים להתגבר על משבר הקורונה?

משבר הקורונה תפס את כולנו לא מוכנים. עצמאיים, שכירים, בעלי חברות, עסקים וארגונים – כולם סבלו מרגע אחד שבו הכול נעצר. ואכן, כמעט בכול העולם היו מספר חודשים לא קלים בכלכלה העולמית, שנותנים את אותיותיהם עד היום. הכלכלה העולמית והישראלית שהייתה בתנופה, עצרה לפתע והשביתה לא מעט בתי עסק: מה שגרם לבעלי עסקים קטנים ובינוניים להיכנס למשבר קשה. אבל האם באמת אפשר לעשות לימונדה מלימונים? ואיך אפשר להתגבר על המשבר? הנה כמה טיפים עבור בעלי עסקים:

הקמת אתר אינטרנט

הזמן שהתפנה בזמן המשבר, הוביל רבים לבצע צדדים שונים בעסק ולקחת פסק זמן כדי להשקיע בקידומו. עסקים שחוו את המשבר ניסו למצוא דרכים למזער נזקים, להגדיל מכירות ולהצליח להתנהל נכון תחת המשבר, כמו השקעת זמן בפרסום בית העסק ברשתות החברתיות, בדיקת דרכים נוספות באמצעותן אפשר לייצר רווח, (מלבד המכירה או השירות שנהגו להציע בעבר), ויצירת מערך מכירות שונה. לדוגמה, העסק חינה מלכה – עיצוב אירועי חינה מצא את הפנאי להתחדש בזמן הקורונה באתר חדש שהחל להתגבש קצת לפני המשבר. בכך הצליחו בעלי העסק להגיע ליותר אנשים. צלם תדמית מסוים שהיה נוהג לצלם אנשים ומוצרים בסטודיו שלו, החל למכור תמונות און ליין באתר האינטרנט ובכך אפילו הגדיל רווחים. אז אם יש לכם פנאי, השקיעו אותו בבניית אתר.

עסקים קטנים ובינוניים יכולים להתגבר - על משבר הקורונה

תיקון מהלכים שגויים

מרבית בעלי העסקים מוצאים עצמם עוסקים ביום יום בלא מעט 'כיבויי שריפות', כמו מנהל המסעדה שעובד תמיד תחת לחץ ותמיד בחוסר עובדים לויאליים. במקרה כזה חשוב לנסות לגייס עובדים חדשים או להחזיר את העובדים הטובים לפני פתיחה מחודשת של המסעדה ולייצר מערך עבודה נכון ויעיל יותר. גם בעלים של חברות הזנק מצאו עצמם מתגברים על משבר הקורונה דרך הבנה כי עבודה מהבית (אותה מבצעים כעת העובדים שלהם) יכולה להוזיל עלויות באופן משמעותי! זאת בנוגע לשכירות המשרד, הקצאת רכבים, אחזקת המשרד וכולי. מי שיבחר לעבוד מהבית יחסוך עלויות באופן ממשי.

חיפוש דרכים יצירתיות לעשות כסף

יצירתיות בזמן משבר הקורונה לא הייתה חסרה לאנושות ורבים מצאו כי הם ממציאים עצמם מחדש. יש את בעלי המספרות שהחלו לייצר ערכות טיפוח ללקוחות ובכך מזערו נזקים. יש את מי שעבד בעבודה משרדית משמימה ולפתע בחר לשנות לגמרי כיוון לגמרי ולהפוך לבעל עסק שעוסק בנושאים יצירתיים יותר. יש את מי שעסק בייעוץ אישי והחליט – בשל המשבר – לכתוב או להעביר סדנאות באינטרנט/ לכתוב בלוג שממנו אפשר להתחיל להרוויח יותר. וישנו המורה לספרדית שהחליט שהוא מעביר שיעורים און ליין באמצעות הזום – מה שחסך לו זמן וכסף.

לסיכום, באמצעות יצירתיות, קידום בית העסק באינטרנט, תושייה והמון אומץ – אפשר לתעל את המשבר אל התחלה חדשה ורווחית יותר.

 

נגישות
גלילה לראש העמוד